|
Post by Rain on Mar 24, 2020 0:24:40 GMT
How about using elemental on additional?
Character Lvl: 388 Stats: 408 STR 358 DEX 400 CRT Enemy Lvl: 200 Enemy Def: 58 RNG: 0
The sets are: (1) Mirror Sword TST Sturm -ATK: 305 STR: 20x3 = 60 -ATK+18% Boo Up Iniliba ATK: 10 + (408 × 1.20) = 499.6 = 500 -ATK+10% Monty Up Celawinos ATK: 358 x 0.75 = 268.5 = 269 -ATK+9% Sbs Ideaus Ideaus -ATK+30%
Raw ATK: 1224 + 400 + 305 + 60 + 500 + 269 = 2758 ATK% = 18% + 10% + 9% + 30% = 67% Total ATK: 2758 × 1.65 = 4605.86= 4606 Element: 45%
[ 4606 + 305 + 388 - 200 - 58 + (0) ] x 1.45 = 7309.45 CRT DMG: 3.5 7309.45 × 3.5 = 25883.075
(2) Mirror Sword TST Sauro II -ATK: 305 STR: 20×3 = 60 -ATK+33% Boo Up Iniliba -ATK: 10 + (408 × 1.20) = 500 -ATK+10% Monty Up Celawinos -ATK: 358 × 0.75 = 269 -ATK+9% Sbs Ideaus Ideaus -ATK+30%
Raw ATK: 1224 + 400 + 305 + 60 + 500 + 269 = 2758 ATK%: 33% + 10% + 9% + 30% = 82% Total ATK: 2758 × 1.82 = 5019.56 = 5020 Element: 35%
[ 5020 + 305 + 388 - 200 - 58 + (0) ] × 1.35 = 7041.6 = 7364.25 CRT DMG: 3.5 7364.25 × 3.5 = 25775
I sometimes round off some numbers but not the others, I dont know why I get triggered with decimals.
|
|
|
Post by Aza on Mar 24, 2020 0:25:31 GMT
Now if I add Warcry 4 (ATK+20%) (Sturm)2.02*1.3=2.626 (Sauro2)2.17*1.2=2.604
|
|
|
Post by Aza on Mar 24, 2020 0:41:49 GMT
Hmm let's see (1) Sturm+Celawinos Mirror Sword TST Sturm Boo Up Iniliba Monty Up Celawinos Sbs Ideaus Ideaus ATK%: 67% Elem%: 45% 1.67*1.45=2.4215
(2) Sturm+Ideaus ATK%: 82% Elem%: 30% 1.82*1.30=2.366
(3) Sauro2+Celawinos ATK%: 82% Elem%: 35% 1.82*1.35=2.457
Sauro2+Celawinos wins in this case ---------------------------------- If I add Warcry 4 (ATK+20%) (1) 1.87*1.45=2.7115
(2) 2.02*1.30=2.626
(3) 2.02*1.35=2.727
Sauro2+Celawinos wins
Edited
|
|
|
Post by Rain on Mar 24, 2020 4:45:58 GMT
Sauro II weapon + Elemental add VS Elemental weapon + Elemental add
Character Lvl: 388 Stats: 408 STR 358 DEX 400 CRT Enemy Lvl: 200 Enemy Def: 58 RNG: 0
The sets are: (1) Mirror Sword TST Sturm -ATK: 305 STR: 19.4x3 = 58.2 -ATK+18% Boo Up Iniliba ATK: 10 + (408 × 1.20) = 499.6 -ATK+10% Monty Up Celawinos ATK: 358 x 0.75 = 268.5 -ATK+9% Sbs Ideaus Ideaus -ATK+30%
Raw ATK: 1224 + 400 + 305 + 58.2 + 499.6 + 268.5 = 2755.3 ATK% = 18% + 10% + 9% + 30% = 67% Total ATK: 2755.3 × 1.67 = 4601.351 Element: 45%
[ 4601.351 + 305 + 388 - 200 - 58 + (0) ] x 1.45 = 7302.70895 CRT DMG: 3.5 7302.70895 × 3.5 = 25559.48133
(2) Mirror Sword TST Sauro II -ATK: 305 STR: 19.4×3 = 58.2 -ATK+33% Boo Up Iniliba -ATK: 10 + (408 × 1.20) = 499.6 -ATK+10% Monty Up Celawinos -ATK: 358 × 0.75 = 268.5 -ATK+9% Sbs Ideaus Ideaus -ATK+30%
Raw ATK: 1224 + 400 + 305 + 58.2 + 499.6 + 268.5 = 2755.3 ATK%: 33% + 10% + 9% + 30% = 82% Total ATK: 2755.3 × 1.82 = 5014.646 Element: 35%
[ 5014.646 + 305 + 388 - 200 - 56 + (0) ] × 1.35 = 7041.6 = 7359.7221 CRT DMG: 3.5 7359.7221 × 3.5 = 25759.02735
Note: This time I didnt round off anything except on set 2 58÷1.5 = 38.666666667 38.66666667×[1.5-(5%)] = 56.06666667 Taken from malice's
|
|
°Malice°
Member
Do you breath in dreams?
|
Post by °Malice° on Mar 24, 2020 7:46:00 GMT
Been fought dym and rufaty at mocus. Im using toy glove for low weapon atk (no RNG) lv 360 and one iniliba (melee up by lvl) Doing some test how much def these two boss have. I estimate it by monk shell break. The formula is if s.break triggers Auto atk c.dmg x (1+(def/500)) = s.break c.dmg Multipier max to 4 times from the pic above My s.break dmg on dym =32326 -360 fixed melee = 31966 My crit auto atk dmg on dym 11401 -360 fixed melee = 11041 31966/11041=2.8952087673 -1 = 1.8952087673 x 500 = 947.6043836609 def Now lets try use my crit auto atk dmg on dym n def data i gathered with shellbreak. 11401 x (1+(947.6043836609/500)) = 33008.275155987 Weird the dmg is higher than actual number in the pic. Idk y. Lazy to figure it out. Anyway i assume dym roughly have 947 def.
|
|
°Malice°
Member
Do you breath in dreams?
|
Post by °Malice° on Mar 24, 2020 7:53:05 GMT
This one is on rufaty From the pic above My crit s.break on rufaty =18715 -360 melee=18355 My crit auto atk on rufaty =3998 -360 melee =3638 18355/3638 = 5.04 -1 =4.04 ×500 = 2020 def I assume this boss roughly have 2k def U can try the effectiveness of melee pierce on this guy...
|
|
°Malice°
Member
Do you breath in dreams?
|
Post by °Malice° on Mar 25, 2020 8:28:57 GMT
Explanation about how to counter daiginjo high critical rate% minus. This add has a high autoskill but could be troublesome for crit dependent.
This add gives quite high critical rate minus% which is -70%. At iruna wikidot says each 3 CRT gives 1 raw critical rate. Each char have base 5 raw critical rate. Raw critical rate is capped at 95 (95% to do crit dmg)
How is this -70% c.rate affects ur c.rate badly? Its like this 400 CRT/3 = 133 raw c.rate + 5 base c.rate Lv5,4,3,2,1 tech abis = 75 raw c.rate 138+ 75 = 208
Now the -70% c.rate from daiginjo up involves in here 208 x (1-(70%)) = X 208 x (1-0.7) = X 213 x 0.3 = 63.9 crit rate
Any equips/food that gives c.rate% helps to counter the minus of c.rate from daiginjo such as crab cream croquette (+30% c.rate) and mamonea al (+5% c.rate)
400 CRT/3 = 133 c.rate + 5 base c.rate = 138 c.rate No tech abis. Crab cream croquette = +30% c.rate Mamonea al = +5% c.rate Daiginjo up = -70% c.rate
138 x (1-(70%)+(30%)+(5%)) = X 138 x (1-0.7+0.3+0.05) = X 138 x 0.65 = 89.7 c.rate
|
|