Lacruzel's Autoskill % Sample Study Results
Jul 5, 2016 21:41:50 GMT
via mobile
Lurker K, itoffee, and 5 more like this
Post by AianLacruzel on Jul 5, 2016 21:41:50 GMT
I made a sample study to find a close approximation of my Adventurer Knife's AS%. By doing so, my study also yielded some side-results that will be useful for other classes. They're listed below, followed by a more detailed progression of said results. Factors like Gears, Crysta, Al Crysta, Buffs, Boosts & Fortune have no influence on the results.
16 % Adventurer's Knife Lv < 199 0 Line
49 % Adventurer's Knife Lv > 199 0 Line
50 % Adventurer's Knife Lv > 199 6 Purple
59 % Adventurer's Knife Lv > 199 6P Max R&B
01 % 6 Purple Lines, No Line Boost
10 % 6 Purple Lines, Maxed Red & Blue Lines
03 % ◇Wyn *
24 % Duel Shield +
16 % Crimson Eyepatch
02 % Gewitter +
13 % Nasturtium
14 % Showy Bangle
*Approximated Result
Below samples are arranged per Group (left) & Totals (right).
LV < 199 0 Line
Adventurer's Knife Lv < 199 » 16.3 %
36 / 233 = 15.4506 % - -
36 / 266 = 13.5338 % 072 / 0499 = 14.4288 %
42 / 239 = 17.5732 % 114 / 0738 = 15.4471 %
45 / 244 = 18.4426 % 159 / 0982 = 16.1914 %
04 / 018 = 22.2222 % 163 / 1000 = 16.3 %
Lv > 199 0 Line
Adventurer's Knife Lv > 199 » 48.9 %
114 / 233 = 48.9270 % - -
101 / 204 = 49.5098 % 214 / 0437 = 49.1990 %
113 / 233 = 48.4978 % 328 / 0670 = 48.9552 %
093 / 183 = 50.8196 % 421 / 0853 = 49.3552 %
068 / 147 = 46.2585 % 489 / 1000 = 48.9 %
Showy Bangle » 13.8888 %
14 / 146 = 09.5890 % - -
29 / 204 = 14.2156 % 043 / 350 = 12.2857 %
33 / 233 = 14.1630 % 076 / 583 = 13.0360 %
30 / 183 = 16.3934 % 106 / 766 = 13.8381 %
21 / 147 = 14.2857 % 125 / 900 = 13.8888 %
Duel Shield + » 23.9393 %
Does 2/3 the original damage but doesn't go lower than ± 800 damage
41 / 183 = 22.4043 % - -
38 / 147 = 25.8503 % 79 / 330 = 23.9393 %
Crimson Eyepatch » 15.7142 %
Does 1/2 the original damage
23 / 117 = 19.6581 % - -
32 / 233 = 13.7339 % 55 / 350 = 15.7142 %
Gewitter + » 2 %
Does ± 10,000 damage at Lv200
6 / 300 = 2%
Lv > 199 6 Purple Lines 0 Line Boost
Adventurer's Knife Lv > 199 » 50.2 %
61 / 109 = 55.9633 % - -
58 / 122 = 47.5409 % 119 / 0231 = 51.5151 %
63 / 119 = 52.9411 % 182 / 0350 = 52 %
57 / 127 = 44.8818 % 239 / 0477 = 50.1048 %
92 / 186 = 49.4623 % 331 / 0663 = 49.9245 %
91 / 179 = 50.8379 % 422 / 0842 = 50.1167 %
80 / 158 = 50.6329 % 502 / 1000 = 50.2%
Nasturtium » 14.2 %
16 / 109 = 14.6788 % - -
16 / 122 = 13.1147 % 032 / 0231 = 13.8528 %
20 / 119 = 16.8067 % 052 / 0350 = 14.8571 %
15 / 127 = 11.8110 % 067 / 0477 = 14.0461 %
28 / 186 = 15.0537 % 095 / 0663 = 14.3288 %
25 / 179 = 13.9664 % 120 / 0842 = 14.2517 %
22 / 158 = 13.9240 % 142 / 1000 = 14.2 %
Lv > 199 6 Purple Lines, Maxed Red & Blue Lines
Adventurer's Knife Lv > 199 » 59.5 %
276 / 479 = 57.6200 % - -
271 / 445 = 60.8988 % 574 / 0924 = 59.1991 %
048 / 076 = 63.1579 % 595 / 1000 = 59.5 %
◇Wyn » 3 ± 2%
Does around ~90 ± 3% of original damage.
Total Autoskill during test: 38%
07/25 = 28.0000% - -
09/28 = 36.0000% 016/053 = 30.1886%
12/28 = 42.8571% 028/081 = 34.5679%
08/25 = 32.0000% 036/106 = 33.9622%
10/25 = 40.0000% 046/131 = 35.1145%
11/25 = 44.0000% 057/156 = 36.5384%
07/23 = 30.4347% 064/179 = 35.7541%
11/25 = 44.0000% 075/204 = 36.7647%
13/24 = 54.1667% 088/228 = 38.5964%
10/24 = 41.6667% 098/252 = 38.8889%
08/28 = 28.5714% 106/280 = 37.8571%
11/20 = 55.0000% 117/300 = 39%
39% - 38% = 1%
What does this mean? Probably, either:
1. ◇Wyn's trigger is very low - around ~1%.
2. ◇Wyn has a trigger cap of ~39%. Coincides with my 38% Autoskill so I'm not inclined to believe this.
3. ◇Wyn has a fixed trigger of ~39%. For the same reason as Case 2, I'm not inclined to believe this.
Testing for above cases
Total Autoskill during test: 10%
9/56 = 16.0714% - -
6/44 = 13.6364% 15/100 = 15%
15% - 10% = 5%
Results:
Case 1 Highly Probable
Case 2 Probable
Case 3 Debunked
Scarlet Ribbon penalty partial formula
Lastly, this is not AS related but I used Scarlet Ribbon lately and based on my observation, Scarlet Ribbon's HIT penalty is:
AGI needed for max ASPD of weapon - Current AGI
I would like to assume that the CRT-R Penalty formula is the same but I have no sample data to prove it.
Rounded Up Results
16 % Adventurer's Knife Lv < 199 0 Line
49 % Adventurer's Knife Lv > 199 0 Line
50 % Adventurer's Knife Lv > 199 6 Purple
59 % Adventurer's Knife Lv > 199 6P Max R&B
01 % 6 Purple Lines, No Line Boost
10 % 6 Purple Lines, Maxed Red & Blue Lines
03 % ◇Wyn *
24 % Duel Shield +
16 % Crimson Eyepatch
02 % Gewitter +
13 % Nasturtium
14 % Showy Bangle
*Approximated Result
Below samples are arranged per Group (left) & Totals (right).
LV < 199 0 Line
Adventurer's Knife Lv < 199 » 16.3 %
36 / 233 = 15.4506 % - -
36 / 266 = 13.5338 % 072 / 0499 = 14.4288 %
42 / 239 = 17.5732 % 114 / 0738 = 15.4471 %
45 / 244 = 18.4426 % 159 / 0982 = 16.1914 %
04 / 018 = 22.2222 % 163 / 1000 = 16.3 %
Lv > 199 0 Line
Adventurer's Knife Lv > 199 » 48.9 %
114 / 233 = 48.9270 % - -
101 / 204 = 49.5098 % 214 / 0437 = 49.1990 %
113 / 233 = 48.4978 % 328 / 0670 = 48.9552 %
093 / 183 = 50.8196 % 421 / 0853 = 49.3552 %
068 / 147 = 46.2585 % 489 / 1000 = 48.9 %
Showy Bangle » 13.8888 %
14 / 146 = 09.5890 % - -
29 / 204 = 14.2156 % 043 / 350 = 12.2857 %
33 / 233 = 14.1630 % 076 / 583 = 13.0360 %
30 / 183 = 16.3934 % 106 / 766 = 13.8381 %
21 / 147 = 14.2857 % 125 / 900 = 13.8888 %
Duel Shield + » 23.9393 %
Does 2/3 the original damage but doesn't go lower than ± 800 damage
41 / 183 = 22.4043 % - -
38 / 147 = 25.8503 % 79 / 330 = 23.9393 %
Crimson Eyepatch » 15.7142 %
Does 1/2 the original damage
23 / 117 = 19.6581 % - -
32 / 233 = 13.7339 % 55 / 350 = 15.7142 %
Gewitter + » 2 %
Does ± 10,000 damage at Lv200
6 / 300 = 2%
Lv > 199 6 Purple Lines 0 Line Boost
Adventurer's Knife Lv > 199 » 50.2 %
61 / 109 = 55.9633 % - -
58 / 122 = 47.5409 % 119 / 0231 = 51.5151 %
63 / 119 = 52.9411 % 182 / 0350 = 52 %
57 / 127 = 44.8818 % 239 / 0477 = 50.1048 %
92 / 186 = 49.4623 % 331 / 0663 = 49.9245 %
91 / 179 = 50.8379 % 422 / 0842 = 50.1167 %
80 / 158 = 50.6329 % 502 / 1000 = 50.2%
Nasturtium » 14.2 %
16 / 109 = 14.6788 % - -
16 / 122 = 13.1147 % 032 / 0231 = 13.8528 %
20 / 119 = 16.8067 % 052 / 0350 = 14.8571 %
15 / 127 = 11.8110 % 067 / 0477 = 14.0461 %
28 / 186 = 15.0537 % 095 / 0663 = 14.3288 %
25 / 179 = 13.9664 % 120 / 0842 = 14.2517 %
22 / 158 = 13.9240 % 142 / 1000 = 14.2 %
Lv > 199 6 Purple Lines, Maxed Red & Blue Lines
Adventurer's Knife Lv > 199 » 59.5 %
276 / 479 = 57.6200 % - -
271 / 445 = 60.8988 % 574 / 0924 = 59.1991 %
048 / 076 = 63.1579 % 595 / 1000 = 59.5 %
◇Wyn » 3 ± 2%
Does around ~90 ± 3% of original damage.
Total Autoskill during test: 38%
07/25 = 28.0000% - -
09/28 = 36.0000% 016/053 = 30.1886%
12/28 = 42.8571% 028/081 = 34.5679%
08/25 = 32.0000% 036/106 = 33.9622%
10/25 = 40.0000% 046/131 = 35.1145%
11/25 = 44.0000% 057/156 = 36.5384%
07/23 = 30.4347% 064/179 = 35.7541%
11/25 = 44.0000% 075/204 = 36.7647%
13/24 = 54.1667% 088/228 = 38.5964%
10/24 = 41.6667% 098/252 = 38.8889%
08/28 = 28.5714% 106/280 = 37.8571%
11/20 = 55.0000% 117/300 = 39%
39% - 38% = 1%
What does this mean? Probably, either:
1. ◇Wyn's trigger is very low - around ~1%.
2. ◇Wyn has a trigger cap of ~39%. Coincides with my 38% Autoskill so I'm not inclined to believe this.
3. ◇Wyn has a fixed trigger of ~39%. For the same reason as Case 2, I'm not inclined to believe this.
Testing for above cases
Total Autoskill during test: 10%
9/56 = 16.0714% - -
6/44 = 13.6364% 15/100 = 15%
15% - 10% = 5%
Results:
Case 1 Highly Probable
Case 2 Probable
Case 3 Debunked
Scarlet Ribbon penalty partial formula
Lastly, this is not AS related but I used Scarlet Ribbon lately and based on my observation, Scarlet Ribbon's HIT penalty is:
AGI needed for max ASPD of weapon - Current AGI
I would like to assume that the CRT-R Penalty formula is the same but I have no sample data to prove it.
First Posted: 2016 Jul 06
Updated: 2017 Mar 19
Updated: 2017 Mar 19